Przeglądając internet, często można trafić na tajemniczy skrót. Chodzi o SEP. W niniejszym tekście wyjaśnimy, co się pod nim kryje. Już na wstępie możemy wyjawić, że związany jest z pewnymi, ważnymi uprawnieniami. Takimi, które wymagane są m.in. na stanowisku elektryka.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Teraz już wiecie. Właśnie taka nazwa, jak w powyższym nagłówku, pojawia się po rozwinięciu skrótu SEP. W owym stowarzyszeniu zrzeszeni są specjaliści z branży elektrycznej, a więc doświadczeni technicy oraz inżynierowie. Ludzie ci organizują kursy oraz zajmują się przeprowadzeniem profesjonalnych egzaminów dla osób chcących zdobyć sepowskie uprawnienia.
Owe uprawnienia SEP są potrzebne, bo pozwalają na bezpieczną pracę przy prądzie o danym natężeniu. Każdy, kto pochwali się tymi kwalifikacjami, będzie dopuszczony do bardziej skomplikowanych i odpowiedzialnych zadań. Bez problemu znajdzie lepiej płatne zajęcie w dużej firmie, która produkuje chociażby urządzenia elektroniczne i różne części motoryzacyjne.
SEP uprawnienia – rodzaje
Wiadomo już, dlaczego warto mieć takie uprawnienia. Nie chodzi tylko o to, że szybciej dostanie się wymarzoną pracę, ale ważne jest również to, że ułatwią one codzienne życie. W razie jakiejkolwiek awarii w domu związanej z energią elektryczną, nie będzie konieczne wzywanie specjalistów z zewnątrz.
Co ciekawe, sepowskie uprawnienia umożliwiające eksploatację (E) i dozór (D), dzielą się na trzy główne rodzaje, a konkretniej kategorie. Otóż mamy możliwość zdobycia kwalifikacji z grupy G1, G2 i G3. W pierwszym przypadku jest mowa o zadaniach dotyczących obsługi sieci elektroenergetycznych wytwarzających i zużywających prąd (np. oświetlenia ulicznego, urządzeń mających moc co najmniej 50 kW).
Kategorią G2 powinni być z kolei zainteresowani mężczyźni, którzy chcą uruchamiać i monitorować instalacje cieplne. W szczególności kotły parowe, pompy, piece przemysłowe i inne zbliżone urządzenia o mocy większej niż 50 kW. Trzeci typ, czyli G3 jest przeznaczony dla pracowników, którzy będą eksploatować i kontrolować gazociągi, turbiny gazowe czy instalacje o ciśnieniu poniżej 5 kPa.
Uprawnienia SEP – dodatkowe informacje
Oczywiście, w celu otrzymania owych uprawnień trzeba mieć skończone 18 lat i co najmniej podstawowe wykształcenie. Spełniające te wymagania, należy zapisać się na odpowiednie szkolenie. Nie trwa ono długo, bo najczęściej jeden dzień. Prowadzone jest w formie wykładów (także drogą online). Zdobyta tam wiedza przygotowuje do egzaminu ustnego. Dopiero, kiedy wynik będzie pozytywny, zostanie wręczony odpowiedni certyfikat, czyli świadectwo potwierdzające kompetencje. Niestety taki dokument będzie ważny tylko przez 5 lat. Po tym czasie trzeba sep uprawnienia odnowić.