Czy warto kupić komputer używany?

Coraz częściej kupujemy rzeczy używane i to nie tylko samochody. Jest wiele portali internetowych, na których można sprzedać lub kupić używane ubrania, sprzęt AGD, zabawki itd. To nie tylko oszczędność, ale także dawanie przedmiotom drugiego życia wpływającego na ochronę środowiska. Ważne miejsce zajmuje w tym temacie sprzęt elektroniczny.

Używane komputery – czy warto?

Państwa Unii Europejskiej produkują rocznie 10 mln ton elektroodpadów, z tego tylko 30% poddawana jest recyklingowi. W Polsce te proporcje są jeszcze gorsze. Ze względów ekologicznych używane komputery są bardzo dobrym rozwiązaniem, mają także tę zaletę, że są znacznie tańsze niż nowe, niestety nie zawsze mamy gwarancję, że jest to sprzęt dobrej jakości. Sposobem na kupienie taniego sprzętu dobrej jakości są komputery poleasingowe.

Co to jest sprzęt poleasingowy?

Duże korporacje kupują sprzęt komputerowy w ilościach hurtowych. Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy konfigurowane są na ich potrzeby. To naprawdę sprzęt najwyższej jakości, który musi pracować bezawaryjnie. Przestój z powodu awarii komputera lub wolna praca laptopa przekładają się na wymierne straty firmy.

Najczęściej po dwóch latach korporacja oddaje leasingowany sprzęt i zawiera nową umowę. Komputery poleasingowe zostają wystawione na sprzedaż po bardzo atrakcyjnej cenie. Tanie laptopy o bardzo dobrych parametrach można kupić już od 600 zł wzwyż.

Czy warto kupować tanie laptopy?

Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że mamy pewność co do ich jakości. Kupując od prywatnej osoby takiej gwarancji nie mamy. Bardzo szybko może okazać się, że laptop jest bardzo wolny, wysiadła bateria lub w ogóle przestał działać. Takiego niebezpieczeństwa nie ma w przypadku sprzętu poleasingowego.

Przede wszystkim dla komputerów markowych dwa lata użytkowania to bardzo krótki okres i mogą bezawaryjnie służyć jeszcze kilka dobrych lat. Nawet w razie awarii nie ma problemu z dostępem do części zamiennych, muszą być one dostępne w serwisach przez kilka lat od zakończenia produkcji.

Każdy komputer poleasingowy przechodzi kompleksowy przegląd. Sprawdzane są poszczególne podzespoły i oprogramowanie. Ewentualne usterki naprawiane są przed wystawieniem na sprzedaż. Komputery poleasingowe dostają kartę gwarancyjną od trzech miesięcy do jednego roku, więc ryzyko kupienia wadliwego sprzętu jest zminimalizowane.

Największą zaletą komputerów poleasingowych jest stosunek ceny do jakości. Za 1000 zł możemy znaleźć sprzęt o znacznie lepszych parametrach niż sieciowy komputer za 3000 zł.