Jak czyścić stały aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny nie jest w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Obecnie na taki sposób korekty zębów decyduje się bardzo wiele osób i to w każdym wieku. Na pewno większość z nas przed założeniem stałego aparatu na zęby zastanawia się, jak można utrzymać go w czystości i czy jest to trudne.

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Utrzymanie w czystości aparatu ortodontycznego wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Ponieważ aparat jest montowany do naszych zębów na stałe, po prostu musimy regularnie myć zęby oraz korzystać z nici dentystycznych. Oczywiście nie zawsze samo szczotkowanie przyniesie zadowalający efekt. Ponieważ w przestrzeniach między elementami aparatu często gromadzą się resztki jedzenia, warto zastosować nić dentystyczną przeznaczoną do aparatów. Wszystkie niezbędne akcesoria do utrzymania aparatu w czystości znajdziemy w zwykłej drogerii kosmetycznej.

Czym czyścić aparat ortodontyczny?

Czyszczenie aparatu ortodontycznego najczęściej wykonuje się po prostu za pomocą zwykłej pasty, której używamy do mycia zębów. Pasta powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. W przypadku, gdy mamy zęby wrażliwe, warto zastosować pastę do zębów z nadwrażliwością. Na rynku można kupić pasty przeznaczone dla osób noszących aparat ortodontyczny. Są to preparaty, które czyszczą, ale także wzmacniają szkliwo, redukują odkładanie się płytki bakteryjnej, która może powodować próchnicę.
Oprócz pasty do zębów najlepiej zaopatrzyć się w płyn do płukania ust, który również może pomóc w wypłukaniu resztek jedzenia z aparatu. Nie można zapominać także o nici dentystycznej, która poradzi sobie najlepiej.

Jak czyścić stały aparat ortodontyczny?

Jak widać, nie jest to takie trudne, jak może się wydawać, więc trzeba odpowiedzieć na pytanie; jak czyścić stały aparat ortodontyczny? W tym wypadku higienie jamy ustnej trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, jednak nie jest to zbyt uciążliwe i z czasem można się do tego przyzwyczaić. Leczenie ortodontyczne to dobry wybór, jeżeli chcemy poprawić swój uśmiech oraz zadbać o swoje zdrowie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie chodzi wyłącznie o względy estetyczne, ale również zdrowotne. Proste zęby są bowiem łatwiejsze do utrzymania w czystości, dlatego istnieje mniejsze ryzyko rozwoju próchnicy. Chociaż leczenie ortodontyczne jest kosztowne, ale w przypadku, gdy mamy odpowiedni budżet, z pewnością warto się na nie zdecydować.