Kto i kiedy wymyślił pierwszy telefon komórkowy?

Kilkadziesiąt lat temu na konferencji w Nowym Jorku, a dokładnie w roku 1973, zaprezentowano prototyp komórki używanej dziś na szeroką skalę. Urządzenia te z czasem, dzięki rozwijającej się technologii, zaczęły wypierać stacjonarne telefony. Jednak pierwszy telefon komórkowy bardzo różnił się od obecnych smartfona. W tym artykule zadamy między innymi dwa pytania: kto wymyślił telefon i jaka była jego cena?

Dr Martin Cooper i jego drogie „dziecko”

Motorola DynaTAC 8000x – taką nazwę nosił model pierwszego telefonu komórkowego. Prototyp ten był udoskonaleniem rozwiązanie z lat 50. XX wieku, a więc przenośnych, potężnych urządzeń Bell Labs, montowanych w limuzynach. Pracę nad nim trwały długo i pochłonęły aż… 100 mln dolarów!

A kto wynalazł telefon, o którym mowa wyżej? Głównym konstruktorem był dr Martin Cooper. Razem ze swoim zespołem z Motoroli zbudowali „cegłę”, która łączyła się w sposób radiowy z centralą, następnie jej sygnał docierał do miejsca docelowego aparatu. Pierwsze udane połączenie odbyło się właśnie na wspomnianej na wstępie artykułu konferencji. I co ciekawe, rozmowa została przeprowadzona pomiędzy Cooperem a Joelem Engelem, czyli szefem konkurencyjnej firmy Bell Labs.

Pierwsze słowa, jakie wypowiedział ten, kto wymyślił telefon, brzmiały następująco: „Joel, tutaj Marty. Dzwonię do Ciebie z prawdziwego, poręcznego i przenośnego telefonu komórkowego”. Ale czy faktycznie „cegła” była bardzo wygodna, skoro ważyła przeszło 1 kg?

Cena i sprzedaż

Kto wynalazł telefon już wiemy. Mimo sporych gabarytów, był to wynalazek rewolucyjny. Tak bardzo, że FKŁ, czyli Federalna Komisja Łączności wstrzymywała się z wydaniem pozwolenia umożliwiającego sprzedaż produktu na większą skalę. Problemem było to, że należało przygotować dedykowane, nowe procedury i formalności. Czynność ta trwała kilka lat.

Z powodu wykorzystywanej częstotliwości pojawiły się także dodatkowe opóźnienia. Ostatecznie model DynaTAC 8000X można było zakupić we wrześniu 1983 roku. Niestety, cena była powalająca (prawie 4 tys. dolarów!) i sprawiała, że tylko bogatsze osoby mogły skorzystać z tego wynalazku. Mimo wysokiej kwoty i małej poręczności i tak sprzedano 12 tysięcy egzemplarzy pierwszego telefonu komórkowego.

Ulepszony pierwszy telefon komórkowy z lat 80.

Pierwszy telefon komórkowy – ulepszony to Motorola DynaTAC, która trafiła na rynek, a różniła się od prototypu przedstawionego wcześniej w Nowym Jorku. Czym? Głównie ekranem LCD, na którym użytkownik mógł wybrać jeszcze raz jeden z 30 dostępnych numerów oraz nieco mniejszą wagą.

„But”, bo tak był także określony omawiany tutaj aparat telefoniczny, posiadał długą antenę. Może i niezbyt wygodną, ale dzięki niej możliwe było nawiązywanie połączeń przez pół godziny. Jednak, aby cieszyć się ze wszystkich funkcji dostępnych pod odpowiednimi przyciskami, komórka wymagała ładowania przez 10 godzin!