Kto wymyślił telefon?

Telefon jest to urządzenie codziennego użytku, bez którego w zasadzie nie wyobrażamy sobie życia. Oczywiście współczesne telefony są to urządzenia o możliwościach zdecydowanie większych od tego, co oferowały jakiekolwiek telefony wcześniej. Droga do tego poziomu była dość długa, a na samym początku był wynalazca telefonu Alexander Graham Bell. Pytanie jednak, czy wynalazca telefonu oficjalny, faktycznie był tą osobą, która go opracowała.

Kiedy powstały pierwsze telefony?

Telefon większości z nas kojarzy się z początkiem dwudziestego wieku, ale jego początków należy doszukiwać się w drugiej połowie dwudziestego wieku. Na pytanie, kto wynalazł telefon, nie ma jednej prostej odpowiedzi, ponieważ trzeba by dokładnie zdefiniować kwestię tego, co to oznacza „wynaleźć”. Alexander Graham Bell jako pierwszy człowiek na świecie opatentował telefon, ale pierwsze telefony pojawiały się wcześniej w różnych zakątkach świata. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że telefon jest urządzeniem złożonym z takich części jak mikrofon i głośnik i bez nich nie można byłoby telefonu odkryć.

Kto wynalazł telefon — pierwsze udokumentowane użycie telefonu

Za ojczyznę telefonu uznajemy Stany zjednoczone, a za jego ojca Alexandra Grahama Bella, ale mogło być inaczej. Szesnaście lat wcześniej, nowojorski wynalazca włoskiego pochodzenia Antonio Santi Giuseppe Meucci stworzył urządzenie do komunikacji głowowej, które łączyło w jego domu parter z pierwszym piętrem. Niestety wynalazek ten nie został opatentowany, ponieważ jego twórca nie miał wystarczających funduszy, aby wykonać całą procedurę patentową.

Wynalazek Alexandra Grahama Bella i kontrowersje z nim związane

Obecnie mało kto wątpi w to, kto wynalazł telefon, ale raczej dzieje się tak za sprawą tego, że mało kto wie, jak duże kontrowersje miała sprawa patentowa Alexandra Grahama Bella. Co dziwniejsze nie sądził się Bell z Antonio Santi Giuseppe Meuccim, ale z Elisha Gray.

Elisha Gray był to amerykański wynalazca telefonu, który pracował wcześniej dla Alexandra Bella. Obydwaj panowie złożyli w urzędzie patentowym wnioski o opatentowanie telefonu w tym samym dniu. Różnica w złożeniu wniosków wynosiła dwie godziny.

Cała sprawa zakończyła się w sądzie, ponieważ to Elisha Gray dysponował dokładniejszą dokumentacją i sugerowano, że Alexander Graham Bell, jeśli nie ukradł pomysłu, to na pewno mocno się wzorował pracą Elisha Graya. Wątpliwości budziła również sama procedura patentowa, w której tle przewinął się wątek łapówkarski.

Obecnie za wynalazcę uważamy Alexandra Bella, ale pamiętajmy, że nie tylko on, w tamtym czasie pracował nad telefonem.