Leczenie ortodontyczne zębów – koszt, przebieg.

Leczenie ortodontyczne zębów – koszt, przebieg.

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Jeśli zęby wyrastają krzywo, znajdują się między nimi duże przerwy lub są stłoczone, trzeba rozpocząć leczenie u ortodonty. Najlepiej zająć się problemami ze zgryzem w wieku dziecięcym. Wtedy leczenie ortodontyczne trwa znacznie krócej i jest refundowane. Przeczytaj, dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne i jaki jest jego koszt.

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

Najważniejszym powodem, dla którego warto iść do ortodonty, jest wyprostowanie zębów i poprawa ich wyglądu. Dzięki temu też łatwiej utrzymać je w czystości. Kiedy zęby są stłoczone, przestrzenie między nimi trudno doczyścić i przez zgromadzone bakterie może dojść do rozwoju próchnicy międzyzębowej.

W niektórych sytuacjach wady zgryzu determinują problemy z wymową. Często zdarza się, że to logopeda lub nauczyciel ze szkoły prosi rodziców, by zabrali dziecko do ortodonty, ponieważ krzywy zgryz powoduje wadę wymowy.

Kiedy zęby krzywo wyrastają, mogą też nienaturalnie się ścierać. To spowoduje, że z czasem gryzienie pokarmów może stać się utrudnione. Generalnie krzywo ułożone zęby mają duży wpływ na sposób gryzienia i żucia pokarmów – utrudniają zagryzanie, sprawiają, że jedzenie staje się niekomfortowe.

Konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego mogą być jeszcze bardziej poważne. Krzywy zgryz może powodować paradontozę i nadwrażliwość zębów.

Konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne najlepiej podjąć w dzieciństwie. Do ortodonty może przyprowadzić już kilkuletnie dziecko. Dzieci sześcioletnie mogą już nosić ruchome aparaty ortodontyczne, dzięki którym łatwo wyprostują zęby.

Osoby, które zignorują problem krzywego zgryzu lub krzywo rosnących zębów mogą cierpieć na poważne schorzenia przewlekłe.

Z czasem może pojawić się u nich ból głowy oraz okolic szyi. Nieprawidłowy układ zębów w szczęce determinuje też wygląd twarzy – po latach zaniedbania linia żuchwy może wyglądać nieestetycznie.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne trwa zwykle około dwóch lat. Na całkowity koszt składają się cena aparatu oraz wizyty (co 2-3 tygodnie) w gabinecie lekarskim. Osoby dorosłe, które noszą stały aparat mogą za całość (w ciągu dwóch lat) zapłacić nawet 20 000 zł. Koszt leczenia dzieci, które często mają aparaty wyjmowane jest nieco niższy – około 7000 zł.