Najczęściej wykonywane zabiegi u dentysty

Aby cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem, regularnie należy odwiedzać gabinet stomatologiczny. Tylko wtedy pacjent ma pewność, że w jego jamie ustnej nie zachodzą żadne, negatywne zmiany. Część ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o zęby, a tym, którzy są tego świadomi, zdarzają się sytuacje, w których nagle potrzebna jest interwencja lekarza. Jakie zabiegi najczęściej wykonuje dentysta Olsztyn?

Ekstrakcja zęba

Procedura usunięcia zęba zawsze przeprowadzana jest przez doktora w ostateczności. Stomatolodzy Olsztyn nie wyrywają zębów, które jeszcze nadają się do leczenia. Czasem jednak w wyniku infekcji lub choroby przyzębia jest to nieuniknione. Ekstrakcja w całości wykonywana jest w znieczuleniu.

Wypełnianie ubytków

W obecnych czasach aż 95% Polaków ma próchnicę. Na jej powstawanie ma wpływ wiele czynników. m.in.:

  • nieodpowiednia higiena;
  • spożywanie dużej ilości cukru;
  • uraz mechaniczny.

Gabinet stomatologiczny Olsztyn zapewnia pacjentom zabieg plombowania zębów na najwyższym poziomie. Pierwszy etap to odseparowanie zęba od pozostałych tkanek. Etapem drugim jest usuwanie tych tkanek, które są już martwe. Lekarz robi to za pomocą wiertła, dlatego wśród Polaków szybko przyjęła się nazwa “borowanie”. Ostatnią fazą jest założenie plomby, aby wypełnić powstały wcześniej ubytek.

Nadlewanie zębów, czyli wypełnianie kompozytowe

Stomatolodzy w Olsztynie często mają do czynienia z pacjentami, którzy w wyniku niefortunnego incydentu lub wypadku uszkodzili mechanicznie ząb, innymi słowy ukruszył się on, został wybity lub złamany. Co dentyści robią w takiej sytuacji?

Proces odzyskiwania utraconej części zęba najczęściej odbywa się przez wypełnienie kompozytowe, które wykonywane jest w znieczuleniu. Składa się ono z kilku etapów. Pierwszym jest nałożenie na ząb specjalnego żelu, a następnie płynu tzw. bondem. Kolejnym krokiem jest naświetlanie lampą polimeryzacyjną, dzięki któremu preparat się utwardza. Na końcu dentysta Olsztyn aplikuje kilka warstw wypełnienia i za każdym razem je naświetla, aby zmienić jego strukturę na trwałą.

Oprócz wymienionych wyżej zabiegów gabinet stomatologiczny Olsztyn oferuje swoim klientom popularne: wybielanie zębów, piaskowanie oraz usuwanie kamienia nazębnego. W większości przypadków zabiegów dokonuje asystentka stomatologiczna.