Pierwszy telefon

Czy ktokolwiek dzisiaj wyobraża sobie codzienne życie bez telefonu? Trudno nawet zobrazować sobie w myślach taką sytuację. To niewielkie urządzenie stało się naprawdę popularne. Obecnie telefonem można płacić za zakupy, dokonywać płatności bankowych czy szybko kontaktować się z najbliższymi. Skoro stał się on tak ważnym urządzeniem, to warto poznać trochę historii jego powstania.

Pierwszy telefon komórkowy- kto wynalazł telefon?

Pierwszy telefon komórkowy zdecydowanie nie przypominał obecnych modeli. Ważył nawet 2 kilogramy, natomiast jego długość mogła osiągać nawet 25 centymetrów. W tamtym okresie bywał nazywany cegłą. W dolnej części znajdował się duży, wystający mikrofon. Na samej górze natomiast widniała długa antena. Można sobie zatem wyobrazić, że nie był to stylowy i poręczny smartphone. Kto zatem wymyślił pierwszy telefon w wersji komórkowej? Otóż jego twórcą jest Martin Cooper. Ten Amerykanin przedstawił światu swój model w 1973 roku. Miało to miejsce dokładnie w Nowym Jorku. Pierwsza komórka nosiła nazwę Motorola DynaTAC i było to model 8000x. Wiadomo już w takim razie, jak wyglądał i kiedy powstał telefon komórkowy. Jednak przed nim pojawił się zwykły telefon. Co warto wiedzieć o jego powstaniu?

Kto wymyślił telefon?

Przed pojawieniem się telefonu komórkowego, powstały najpierw zwykłe telefony. Jako twórcę uznaje się obecnie Alexandra Bella. Jednak okazuje się, że to nie on jako pierwszy wymyślił to urządzenie. 20 lat przed Bellem, a dokładniej mówiąc w 1857 roku, Antonio Meucci opatentował urządzenie, które pozwalało na połączenie głosowe między pierwszym piętrem budynku a piwnicą. Pomysł na to urządzenie zrodził się z chęci stałego kontaktu z chorą żoną. Zatem kto wynalazł telefon i dlaczego to nie Mecci pojawia się na kartkach książek? Istotną rolę odgrywa tutaj ważność patentu. Meucii nie posiadał bowiem odpowiedniej ilości funduszy, które były mu niezbędne do rejestracji wynalazku, dlatego też to Alexander Bell jest powszechnie uważany za wynalazcę telefonu. Zarówno Bell, jak i Elisha Gray przedstawili swój projekt światu w 1876 roku. Te dwie postacie konkurowały ze sobą w tej kwestii, jednak to Bell wykazał się lepszym refleksem i wyprzedziła przeciwnika o dwie godziny.

Wiadomo już zatem, kto wymyślił telefon komórkowy czy stacjonarny. To dzięki tym wynalazkom, współcześnie można korzystać z tak niesamowitych urządzeń, jakimi są telefony komórkowe. Większość spraw można dziś załatwić raptem za pomocą jednego przesunięcia palcem po ekranie telefonu.