Pomimo tego że myjemy zęby po dwa razy dziennie, stosujemy nić dentystyczną czy też oczywiście udajemy się do dentysty na kontrolę, tak czy inaczej na naszych zębach może powstać wiele różnego rodzaju defektów. Łatwo doprowadzić do pojawienia się na ich powierzchni przebarwień, a nawet ubytków. Te i wiele innych problemów można usunąć przy pomocy licówek. Czym one są, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje, a co najważniejsze, czy mocowanie licówek jest bolesne?
Licówki porcelanowe czy kompozytowe?
Licówki to specjalne płytki, które mocowane są na przedniej stronie zębów. Wyglądają one zupełnie jak prawdziwy ząb, dzięki czemu skutecznie mogą maskować jego defekty. Jest to rewelacyjne rozwiązanie w przypadku zębów przebarwionych, ukruszonych lub bardzo poważnie zniszczonych. Co więcej, jest to świetne rozwiązanie dla osób, które cierpią np. na diastemę.
Jak można się bez trudu domyślić, licówki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczane są modele kompozytowe i porcelanowe. Te pierwsze są wyraźnie tańsze, lecz jednocześnie nieco słabsze. Co więcej, modele kompozytowe dodatkowo mogą być narażone na powstawanie kamienia na ich styku z prawdziwym zębem, co rzecz jasna pociąga za sobą konieczność jego regularnego usuwania. Licówka porcelanowa jest znacznie droższa, przez co nie każdego na nią stać. Jest ona jednak o wiele lepsza jakościowo, znacznie trwalsza, a także o wiele bardziej odporna na zniszczenia.
Jak wygląda proces mocowania licówek?
Czy mocowanie licówek jest bolesne? Skoro już wiadomo, które licówki wybrać i czym się poszczególne rodzaje charakteryzują, warto się teraz dowiedzieć, jak konkretnie wygląda proces ich mocowania. Czy jest to zabieg bolesny i z czym dokładnie się wiąże?
Mocowanie licówek odbywa się na jednej wizycie u stomatologa. Na samym początku specjalista przygotowuje ząb, na którym mocowana będzie licówka. W tym celu musi go odpowiednio oszlifować i ukształtować tak, aby możliwie najlepiej pasował do licówki. Jest to jedyny moment, w którym może pojawić się ból, przez co wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie ze znieczulenia miejscowego.
Kolejny etapem zabiegu jest samo mocowanie licówki. Odbywa się to poprzez nałożenie na ząb i na licówkę bardzo mocnego i odpornego na działanie śliny kleju, który pozwala stabilnie osadzić licówkę na zębie.
Inny artykuł w podobnej tematyce: https://cyberstacja.eu/kompozyt-w-stomatologii-gdzie-znalazl-swoje-zastosowanie/