Telefon komórkowy, nazywany w obecnych czasach smartfonem, to urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Umożliwia nie tylko głosową komunikację z otoczeniem, ale też wykonywanie mnóstwa innych czynności. Przy pomocy telefonu można fotografować, korzystać z Internetu, a nawet uruchamiać sprzęty domowe czy też regulować temperaturę w mieszkaniu. Możliwości obecnych smartfonów jest tak wiele, że trudno wymienić wszystkie. Od czego jednak to wszystko się zaczęło? Kiedy powstały pierwsze modele i jaka historia się z tym wiąże? Kto wynalazł telefon?
Wynalazca telefonu
Na pytanie, kto wynalazł telefon, większość osób odpowie – Alexander Bell. To nie jest prawidłowa odpowiedź na pytanie, kto wymyślił telefon. Ten człowiek go tylko opatentował. Telefon 20 lat wcześniej wynalazł włoski wynalazca Antonio Meucii. Dlaczego zatem go nie opatentował? Powód był banalny. Nie stać go było na opłacenie kosztów patentu. Bez wątpienia telefon zmienił życie, umożliwiając rozmowy z osobami na całym świecie. Kto wymyślił telefon? Właśnie on, wynalazek Bella to tylko udoskonalone urządzenie, które znane było już lata wcześniej.
Telefony komórkowe
Pojawiły się na rynku w 60-tych latach poprzedniego wieku. Pierwszy model zaprezentowała firma Ericsson. Nie wyszedł on jednak poza fazę prototypu, swego rodzaju ciekawostki. Ważył 40 kg i kosztował mnóstwo pieniędzy. Pierwszy telefon, który trafił na rynek, to Motorola Dyna TAC. Ważyła 2 kilogramy, miała bardzo krótki czas czuwania i rozmowy, a i tak sprzedano wiele tysięcy tych urządzeń. Telefony z grami, wymiennymi obudowami, innymi udogodnieniami pojawiły się wiele lat później. Przykładem jest tu choćby Nokia 8110 – pierwszy telefon bez antenki. Pojawiła się w roku 1998 i była sprzedawana w cenie, która w przeliczeniu sięgała czterech tysięcy złotych.
Telefony dotykowe i smartfony
Kto wynalazł telefon dotykowy? Pierwszy telefon komórkowy z ekranem dotykowym to IBM Simon. Obsługiwało się go rysikiem. To pierwszy telefon, w którym można było obsługiwać pocztę elektroniczną. Miał wbudowane także gry, kalendarz i kalkulator. Patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów, to bardzo niewiele, wtedy jednak był uznawany za nowość z niesamowitymi wręcz możliwościami.
Pierwsze smartfony pojawiły się dużo później niż pierwszy telefon komórkowy. Nie każdy wie, że na początku ich tak nie nazywano. Wtedy określane były jako palmofony, z czasem jednak przyjęła się nazwa “smartfon” i taka nazwa króluje do dziś.
Smartfony to w obecnych czasach telefony, z których korzysta większość osób. Nie oznacza to jednak, że telefony komórkowe odeszły do lamusa. Wciąż znajdują odbiorców. Chętnie po nie sięgają osoby, które potrzebują telefonu tylko do dzwonienia, Popularne są między innymi w grupie seniorów, czyli osób, które nie potrzebują skomplikowanego urządzenia tylko telefonu, z którym bez problemu skontaktują się z bliskimi czy też zadzwonią do lekarza.