Zadania i odpowiedzialność konserwatora wózków widłowych udt

Przygotowanie wózków do badań udt, to nie lada wyzwanie. Urząd dozoru technicznego stawia przed nami szereg wyzwań, które musimy spełnić, dlatego też warto starannie wybrać serwis, w którym przeprowadzimy badania. Powinniśmy kierować się szczególnie oceną, poleceniami, aniżeli niską ceną. Nie warto oszczędzać na badaniach, bo ich poprawne wykonanie zapewnia nam spokój na lata. Co powinniśmy przygotować do badań?

Dziennik konserwacji udt

Jest to pierwszy i podstawowy wymóg podczas przygotowywania wózków do badań udt. Poradzeniem takiego dziennika zajmuje się konserwator wózków widłowych udt, a więc wyspecjalizowany mechanik odpowiedzialny za stan maszyn i urządzeń.

Jak poprawnie prowadzić dziennik konserwacji wózka widłowego?
Rozporządzenie o Dozorze Technicznym z dani 29. 10. 2003 r art. 14 informuje nas o obowiązkach konserwatora wózków widłowych. Do jego najważniejszych obowiązków należy przeprowadzanie przeglądów pojazdu, oraz wspomniany wcześniej dziennik konserwacji udt. Tak naprawdę te dwie czynności się ze sobą łączą, bo data każdego przeglądu powinna być umieszczona w dzienniku. Wpis, poza samą datą, powinien również zawierać opis wykonanych czynności, wraz ze wskazaniem stanu pojazdu czy wyniki wszelakich pomiarów wykonanych w danym dniu. Bardzo ważne jest żeby czynności były staranne zapisane, ponieważ tego wymaga przepis we wskazanej ustawie. Dziennik powinien zawierać konkretny opis sprawności pojazdu, a więc wskazanie daty z dopiskiem “sprawny,” lub “niesprawny,” co w tym wypadku będzie wystarczającym opisem. Oczywiście poza datą i opisem należy starannie uzupełnić dane pojazdu, który opisujemy, a więc głównie numer seryjny i numer dozoru technicznego.

Odpowiedzialność konserwatora

Bardzo ważnym elementem już dla samego konserwatora jest zapis sprawności pojazdu w dniu badania? Dlaczego? Jest to zabezpieczenie przed późniejszą odpowiedzialnością za stan pojazdu. Warto więc umieścić w dzienniku notę zaznaczającą, że “pojazd w dniu badania był sprawny.” Natomiast jeśli pojazd był niesprawny, to nadal warto napisać “pojazd w dniu badania był niesprawny,” wraz z dokładnym opisem co i dlaczego nie działało. Na konserwatorze ciąży duża odpowiedzialność, a dziennik jest zabezpieczeniem dla takiego pracownika, gdyby sprawa trafiła nawet do sądu.

Podsumowując. Najważniejsze wymogi jakie stawia przed nami urząd dozoru technicznego, to eksploatacja wózka zgodnie z instrukcją eksploatacji, oraz staranne prowadzenie dziennika pracy przez konserwatora. To właśnie te dwie czynności stanowią najlepsze przygotowanie wózków do badań udt.