Zatrzymany ząb – czy jest się czym martwić?

Każdy doskonale wie, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli chce się zapobiec powstawaniu na zębach próchnicy, konieczne jest częste ich mycie, płukanie jamy ustnej czy też korzystanie ze specjalnych nici. Zdarzyć się jednak może i tak, że pomimo tak gruntownego czyszczenia zębów, tak czy inaczej, dojdzie do pojawienia się bardzo poważnej ich choroby. Dobrym tego przykładem może być ząb zatrzymany. Czym jest taka przypadłość?

Jak rozpoznać ząb zatrzymany?

Czym zatem jest zatrzymany ząb i dlaczego jest to tak poważna choroba? Jak każdy doskonale wie, na wczesnym etapie dzieciństwa każdemu człowiekowi wyrastają zęby. Najpierw pojawiają się mleczne, a krótko po nich stałe. Jest to w pełni naturalny proces, który na ogół przebiega bez większych problemów. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, gdy wyrastający ząb nie wyjdzie ponad linię dziąsła lub też pojawi się tylko jego niewielka część. Mowa jest wtedy o zatrzymanym zębie.
Jak dochodzi do zatrzymania zęba? Najczęściej jest to spowodowane sytuacją, gdy po prostu w linii zębowej nie ma na niego wystarczającej ilości miejsca. Jest to powszechny powód w przypadku wyrastających ósemek, które wydostając się z dziąsła, stłaczają prawidłowo wyrastające zęby.
Często zatrzymany ząb jest również wynikiem zmian hormonalnych, uwarunkowań genetycznych, nieprawidłowej ilości witaminy D czy też np. urazów mechanicznych szczęki.

Jak wygląda leczenie tej przypadłości?

Bez względu jednak na to, jaki był konkretnie powód zatrzymania zęba, bardzo ważne jest jego wyleczenie. Oznacza to, że każdy powinien wiedzieć, jak go rozpoznać i dlaczego jest to tak ważne, aby szybko wyleczyć tę przypadłość. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Rozpoznanie zatrzymanego zęba jest stosunkowo proste, ponieważ zawsze towarzyszy mu bardzo silny, przewlekły ból. Co więcej, w miejscu, w którym ząb próbuje wyrastać, często pojawia się stan zapalny dziąsła, okoliczne zęby bardzo mocno chorują na próchnicę, a także pojawiać się może wyraźna wada zgryzu i zmiana pozycji zębów.
Jak można się bez trudu domyślić, taka choroba to ogromne problemy w codziennym życiu. Nic więc dziwnego, że każdy chce jak najszybciej wyleczyć ząb zatrzymany. Jak to można zrobić? Niestety wciąż najczęściej stosowaną metodą leczenia zatrzymanego zęba jest jego usuwanie. Mowa jest w tej sytuacji o chirurgicznym usunięciu zęba poprzez rozcięcie dziąsła i wyciągnięcie nieprawidłowo położonego zęba.