Ból zęba u dziecka – co robić?

Ból zęba u dziecka to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Rodzice przeżywają wtedy równie przykre chwile, często zupełnie nie wiedząc, jak pomóc maluchowi. Co robić w takich sytuacjach?

Pomoc doraźna

Na początku rodzice zwykle starają się zastosować szybkie metody domowe. Wiele zależy jednak od wieku dziecka, a także od powodu bólu. Gdy w grę wchodzi silna dolegliwość spowodowana próchnicą, często kilkulatkom podaje się tabletki lub syropy przeciwbólowe. Poza typowymi środkami farmakologicznymi sprawdzić się mogą również zimne okłady i masaże. Często pomocne bywają też płukanki z szałwii i rumianku lub przecieranie olejkami (np. kamforowym, goździkowym). Gdy ból wynika z urazu, lepiej zabezpieczyć ząb i udać się do dobrego stomatologa (jak Dentysta Szczecin). Inną przyczyną u znacznie młodszych dzieci jest ból wynikający z ząbkowania. Wówczas pojawić się może gorączka, złe samopoczucie, apatia. W takich wypadkach najlepiej smarować opuchnięte dziąsła specjalną maścią lub żelem zakupiony w aptece. Z kolei kilkulatki skarżą się niekiedy na nieprzyjemne objawy związane z ruszającym się mleczakiem. Rodzic powinien wówczas obserwować jamę ustną dziecka. Jeśli powstaną obrzęki, warto skorzystać z usług fachowców. Stomatolog Szczecin może skutecznie pomóc w takim wypadku.

Wizyta u dentysty

Metody domowe pomagają jedynie na chwilę. Rodzice muszą wziąć pod uwagę, że ból zęba u dziecka zawsze jest oznaką jakiejś nieprawidłowości. W Polsce bardzo wiele dzieci cierpi na próchnicę, jednak dolegliwość może wiązać się również z ropniem, krwawieniem, stanem zapalnym dziąseł, wrażliwością zębów. Klinika dentystyczna Szczecin przyjmuje małych pacjentów z bólem poza kolejnością. Można więc liczyć na bardzo szybką pomoc. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby dziecko jak najmniej cierpiało, zatem natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologa to obowiązek. Trzeba mieć też świadomość, że brak reakcji to nie tylko ogromna uciążliwość dla malucha, ale też poważne narażanie jego zdrowia. Stomatolog Szczecin podkreśla, że zbagatelizowany ból może zakończyć się utratą zęba, a także zakażeniem całego organizmu i licznymi komplikacjami.

Nauka higieny i profilaktyka

Choć Klinika dentystyczna Szczecin świadczy usługi na najwyższym poziomie, warto, by rodzic dbał od początku o stan jamy ustnej swojego dziecka. Nauka higieny to podstawowy obowiązek – dziecko już od wieku niemowlęcego powinno być przyzwyczajane do regularnego używania szczoteczki i pasty. Ważne też, by przygotowywać malucha do profilaktycznych wizyt u stomatologa (systematycznie, co 3-6 miesięcy). W tym celu trzeba oczywiście wybrać jak najlepszy gabinet (np. Dentysta Szczecin). Lekarz powinien mieć dobre podejście do dzieci i umieć szybko nawiązać z nimi odpowiedni kontakt.