Bolesne ósemki, czyli kiedy najlepiej skorzystać z pomocy chirurga szczękowego?

Wyrzynanie zębów to zjawisko, które nie jest wyłącznie domeną dzieci. Wręcz przeciwnie – problem ten dotyczy również osób – przynajmniej formalnie – dorosłych, a więc osób w wieku 16 – 19 lat. Trzeba też przyznać, że jest to problem, w przypadku którego chirurg szczękowy Poznań pozostaje jedynym, sensownym rozwiązaniem.

Dlaczego ósemki bolą?

Problem z tzw. bolesnymi ósemkami wynika przede wszystkim stąd, że ich wyrzynanie ma miejsce gdzieś w okolicy 16 – 20 roku życia. W związku z tym, że każdy człowiek ma aż cztery takie zęby, problem faktycznie staje się dość poważny. Co gorsza, część z nich wyrasta nieprawidłowo, prowadząc nie tylko do miejscowych stanów zapalnych dziąseł (które w tym przypadku są normą), ale też do deformacji zębów sąsiednich. W przypadku wystąpienia tychże schorzeń, chirurgia stomatologiczna Poznań to jedyna specjalność, która może pomóc pacjentowi.

Ósemek brak… problem który rodzi problem

Oczywiście czasami zdarza się, że chirurg stomatolog Poznań musi usunąć zęby, które w ogóle nie wyszły poza obręb dziąsła. Zjawisko to nazywane zatrzymaniem zęba, bardzo często dotyczy właśnie wspomnianych ósemek. Teoretycznie zjawisko to nie wymaga wsparcia ze strony chirurga szczękowego w Poznaniu, ale w dalszej perspektywie może ono doprowadzić do poważnego bólu zęba, a nawet – do powstania długotrwałego stanu zapalnego okolic okostnej. Poza tym nie można zapominać, że znajdującą się we wnętrzu dziąsła ósemka, może rozepchać i zniekształcić sąsiednie siódemki.

Wyrwanie? Dla chirurga to nie problem

Czasem jednak zdarza się, że ósemka zaczyna boleć i to nawet po prawidłowym wyjściu spoza dziąsła. Wiąże się to z faktem, że jest to ząb bardzo trudny w pielęgnacji, toteż często się on psuje. Problem w tym, że jego usunięcie – chociażby ze względu na rozwinięty system korzeni – jest niezwykle trudne. Dlatego często zdarza się, że “zwykli” stomatolodzy nie podejmują się tego zadania, gdyż “przejmuje je” chirurgia stomatologiczna Poznań. Niemniej w przypadku takich problemów warto od razu skorzystać z pomocy chirurga. Można mieć bowiem pewność, że chirurg szczękowy Poznań wykona zabieg ekstrakcji ósemki szybko i sprawnie.

Podsumowując, tak zwane ósemki to dość specyficzne zęby, których usunięcie zawsze jest dość problematyczne. Na szczęście większość schorzeń z nimi związanych wymaga tylko jednej wizyty u specjalisty. Nawiasem mówiąc, jedynym kompetentnym specjalistą jest tu chirurg stomatolog Poznań, który potrafi również wyleczyć szereg schorzeń, które są związane z ósemkami.