W aranżacji wnętrz na dobre zadomowiły się kasetony sufitowe, ścienne, a także panele sufitowe. Wybór konkretnego wariantu nie zawsze jest prosty oczywisty, jeśli porównuje się panele na sufit z kasetonami. W zależności od tego, jaka jest konkretna sytuacja może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będą kasetony sufitowe zamiast paneli, a w innym będzie na odwrót. Niekiedy też myli się kasetony ścienne i sufitowe z pojęciem paneli, a są to dwa zupełnie różne elementy wykończenia powierzchni. Jakie są więc główne różnice między nimi i który rodzaj wykończenia jest bardziej atrakcyjny?
Czym są panele sufitowe i gdzie się przydają?
Panele sufitowe to najczęściej duże prostokąty lub kwadraty. Mając na myśli duże, ma się na myśli panele na sufit, które osiągają długość do siedmiu metrów, a szerokość do dziesięciu. Za pomocą paneli sufitowych można wykreować podwieszane sufity, które będą wyróżniać się we wnętrzu i stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Niekiedy też za pomocą paneli sufitowych można stworzyć przestrzeń pod „właściwym” sufitem, gdzie przechowuje się okablowanie, czy umieszcza różnego rodzaju instalacje. Najczęściej nad panelami sufitowymi można zamocować klimatyzację, wentylację, a także oświetlenie.
Panele na sufit znajdują zwykle zastosowanie wszędzie tam, gdzie większy, podwieszany sufit nie będzie przytłaczającym rozwiązaniem. Zatem wszelkiego rodzaju wnętrza z wysokim, naturalnym sufitem będą doskonałymi pomieszczeniami, w których zastosowanie paneli sufitowych daje bardzo dobre efekty wizualne i użytkowe.
Jaka jest różnica między kasetonem a panelem?
Pierwszym takim rozróżnieniem jest to, że panele stosuje się tylko na suficie. Natomiast jeśli chodzi o tę drugą opcję, to można zdecydować się i na kasetony sufitowe, i na kasetony ścienne. Poza tym kasetony na sufit lub ścianę mają zdecydowanie mniejsze wymiary niż panele.
Kasetony ścienne, jak i sufitowe wykonuje się najczęściej z nieco innych materiałów, czyli np. z gipsu, czy styropianu, a więc z takich tworzyw, jakich nie stosuje się do wyrobu paneli sufitowych. Wszystkie inne materiały mogą się pokrywać i w produkcji jednego rodzaju elementów wykończenia, jak i drugiego typu.
Kolejnym detalem, który pozwala łatwo odróżnić panele od kasetonów ściennych lub sufitowych jest powierzchnia. Zaopatrując się w panele, otrzymuje się gładkie prostokąty lub kwadraty. Natomiast wybierając kasetony na ścianę lub sufit, można też kupić dekoracyjne, np. z wytłoczeniami.
Co bardziej się opłaca – kasetony czy panele?
Nie jest łatwo wskazać faworyta, biorąc pod uwagę zakup kasetonów sufitowych lub paneli na sufit. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju wnętrza, swojego indywidualnego poczucia estetyki, a także tego, jakie jest przeznaczenie danego pomieszczenia.
Najczęściej w domu montuje się kasetony, ponieważ są jakby bardziej naturalnym komponentem. Natomiast w przestrzeniach biznesowych to zwykle panele lepiej się sprawdzają. Panele na sufit stwarzają bowiem idealną przestrzeń dla klimatyzacji i łatwo utrzymać je w czystości.