Jak wygląda wyrywanie zęba u dentysty?

Stomatologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, ale niestety w dalszym ciągu w wielu przypadkach niezbędne jest usunięcie zęba. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak wygląda wyrywanie zęba w klinice stomatologicznej Szczecin.

Ekstrakcja zęba – co trzeba wiedzieć?

Ekstrakcja to nic innego jak po prostu wyrywanie zęba. Mowa tutaj o prostym zabiegu chirurgicznym, który wykonuje się w każdym gabinecie stomatologicznym. W wielu sytuacjach usuwanie zęba odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W dużej mierze to właśnie dzięki znieczuleniu miejscowym cała procedura przebiega bezboleśnie dla pacjentów. Klinika stomatologiczna szczecin może zaproponować różne formy znieczulenia.

Jakie są wskazania do usunięcia zęba?

Dzięki nowoczesnym technologiom dentysta Szczecin jest w stanie uratować wiele zębów przed ekstrakcją. Niestety jak wspomniano we wstępie nie zawsze jest to możliwe. Stomatolog Szczecin po zebraniu wywiadu i po przeprowadzeniu badań może zadecydować o konieczności usunięcia zęba. W większości przypadkach niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu można dokładnie ocenić, czy istnieje możliwość uratowania wybranego zęba. Ekstrakcja jest niezbędna przy chorobach tkanek twardych. To właśnie wówczas nie można skorzystać z leczenia zachowawczego i protetycznego. Do leczenie endodontycznego bardzo często nie nadają się również zęby po zapaleniu miazgi.

Jak wygląda zabieg usuwania zęba u dentysty?

Jak wspomniano wcześniej dentysta Szczecin w pierwszej kolejności wykonuje odpowiednie znieczulenie. Pierwszym etapem usuwania zęba jest pozbycie się więzadeł okrężnych, które otaczają ząb. W zadaniu tym pomagają specjalne narzędzia dentystyczne. Kolejnym etapem jest nałożenie kleszczy oraz zwichnięcie zęba. Warto wspomnieć o tym, że dla każdego zęba opracowane zostały specjalne ruchy, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest przerwać włókna ozębne, dzięki czemu ząb oddzieli się od kości. Ruchy ekstrakcyjne w dużej mierze zależą przede wszystkim od anatomii, a dokładniej mówiąc od położenia zębów i otaczających ich kości. Jeżeli ząb jest rozchwiany, to można oczywiście wyciągnąć go z zębodołu. Doświadczony stomatolog Szczecin musi również dokładnie oczyścić zębodół, dzięki czemu nie pojawią się w niedalekiej przyszłości bolesne zmiany zapalne. Rana po usunięciu zęba jest zaopatrzona. Przy niektórych zabiegach niezbędne jest zszycie rany. W większości przypadkach w zupełności wystarczą zwykłe opatrunki z jałowym gazikiem, które trzeba trzymać przy usuniętym zębie przez około 20 minut.