Kurtyny przeciwpożarowe – wszystko co trzeba wiedzieć

Pożar to zdarzenie losowe, które niesie ze sobą liczne zagrożenia. Podczas pożaru konsolidujący się ogień, ciepło i żar mogą spowodować zawalenie się części budynku, co może z kolei prowadzić do pożarów wtórnych. Utrudnia to ofiarom ucieczkę z budynku, a służbom ratowniczym skuteczną walkę z żywiołem. Różne typy budynków mają różne systemy zabezpieczeń. Tam, gdzie właściciel budynku, deweloper lub projektant chciałby ułatwić drogę ewakuacyjną i walkę z pożarem poprzez bardziej otwarty projekt budynku, kurtyny przeciwpożarowe mogą być z powodzeniem stosowane jako aktywna forma pasywnej ochrony przeciwpożarowej. Oto co należy o nich wiedzieć.

Kurtyny i rolety przeciwpożarowe

Zacznijmy od podstaw, a zatem czym są właściwie takie kurtyny ppoż? Jest to elastyczna bariera ognioodporna, która jest utrzymywana poza zasięgiem wzroku w specjalnej skrzynce, dopóki nie jest potrzebna. Po uruchomieniu przez system sygnalizacji przeciwpożarowej kurtyna taka automatycznie opada między prowadnicami, aby uszczelnić dany fragment atakowanego przez żywioł budynku. Pozwala to jednocześnie odciąć pomieszczenie w przypadku pożaru, aby zatrzymać ciepło, płomienie i dym w danej przestrzeni, podobnie jak zrobiłaby to ściana lub drzwi przeciwpożarowe.

Kurtyny i rolety przeciwpożarowe wykonane są najczęściej z ognioodpornej tkaniny z włókna szklanego, wzmocnionej dodatkowo nicią stalową. W zależności od wymogów, dostępna jest w różnych klasach odporności ogniowej. Kurtyny mogą być także stosowanie do zasłaniania okien, a przeciwpożarowe rolety okienne zazwyczaj dobrze komponują się z architekturą wnętrz.

Zalety kurtyn przeciwpożarowych

Zalety ze stosowania takich osłon ognioodpornych są oczywiste. Przede wszystkim stworzony przez kurtynę korytarz daje ludziom więcej czasu na ucieczkę z budynku, chroniąc tym samym drogi ewakuacyjne przed uszkodzeniem przez ciepło, ogień lub dym. Kurtyny i rolety zapobiegają rozwojowi i rozprzestrzenianiu się ognia, zatem niwelują ewentualne uszkodzenia samego budynku. Last but not least, kurtyny czy rolety przeciwpożarowe można doskonale wkomponować w projekt budynku, dzięki czemu po zwinięciu są praktycznie niewidoczne.

Warto zwrócić uwagę, ze tylko właściwa instalacja takich osłon pozwoli na efektywną ochronę podczas ewentualnego pożaru. Najlepiej więc zlecić to profesjonalistom.