Wady zgryzu pod kontrolą – ortodonta Wołów

Ortodoncja Wołów oferuje swoim pacjentom wykonywanie kompleksowych usług z zakresu korekcji wad zgryzu. Kiedy warto rozważyć założenie aparatu na zęby?

Jakie są skutki nieleczonych wad zgryzu? Aparaty na zęby Wołów i ich zalety

Wbrew pozorom wady zgryzu nie są jedynie defektem o charakterze estetycznym. Choć wielu osobom głównie zależy na tym, by prezentować się dobrze na co dzień i właśnie to skłania je do założenia aparatu ortodontycznego, skutki zaniedbania jamy ustnej w tym obszarze mogą znacznie wpłynąć na komfort życia. Nieprawidłowo ustawione zęby nierzadko są przyczyną bólu żuchwy i zwiększonego napięcia szczęki. Dodatkowo, często przy wadach zgryzu występują bóle głowy, których źródeł bezskutecznie szuka się u wielu specjalistów. Zmiany w obrębie umiejscowienia zębów mogą też powodować nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i trudność w utrzymaniu optymalnej higieny jamy ustnej. Stąd jest już prosta droga do rozwinięcia się próchnicy zębów, a w konsekwencji także konieczności wdrożenia leczenia ubytków.

Aparaty na zęby Wołów są więc naprawdę dobrym sposobem na to, by utrzymać zdrowie zębów na lata.

Ortodoncja Wołów – jak przebiega zakładanie aparatu na zęby?

Zakładanie aparatu na zęby poprzedzone jest konsultacjami, podczas których ortodonta Wołów określa stopień zaawansowania wady zgryzu na podstawie zdjęć jamy ustnej. Samą wizytę w dniu zakładania aparatu można podzielić na 5 etapów, w których wymienia się kolejno:

  • czyszczenie i osuszanie zębów,
  • nakładanie kleju na zęby,
  • zakładanie zamków,
  • zakładanie łuku ortodontycznego,
  • zabezpieczanie łuku ortodontycznego gumkami.

Całość zwykle zajmuje od godziny do dwóch i nie sprawia bólu. Warto jednak pamiętać o tym, że proces przystosowawczy do noszenia aparatu zwykle trwa do miesiąca i to właśnie wtedy możliwe jest odczuwanie dyskomfortu w obrębie jamy ustnej. Zwalczać go można środkami przeciwbólowymi. Ważne jest także, by w pierwszych dniach unikać jedzenia twardych i chrupiących produktów. Zalecane są miękkie potrawy takie jak np. puree, koktajle, musy i makarony. Ortodonta Wołów informuje także o możliwości pojawienia się aft w jamie ustnej, które tworzą się jako wynik przygryzania policzków. Dobrą wiadomością jest to, że znikają one dość szybko i nie pojawiają się ponownie po przyzwyczajeniu się do noszenia aparatu.