Wizyta u dentysty – nie tylko z próchnicą

Chociaż większość pacjentów trafia do stomatologa dopiero w momencie zaawansowanej próchnicy, warto pamiętać, że specjalista ten nie zajmuje się jedynie ubytkami. Z jakimi nieprawidłowościami można udać się do dentysty?

Nieprzyjemne dolegliwości związane z zębami

Do dość powszechnych problemów stomatologicznych należy nadwrażliwość. Najczęściej objawia się ona bólem podczas kontaktu zębów z czymś zimnym lub gorącym. Może to nastąpić w trakcie jedzenia lodów, picia gorącej herbaty, ale także w momencie wyjścia na zewnątrz w czasie mrozu czy chłodnego wiatru. Nadwrażliwość to efekt nieprawidłowości w budowie tkanki zębowej. Przyczyn takiego stanu jest kilka – można tu wymienić m.in. uraz i brak higieny. Klinika dentystyczna Łódź stara się pomóc pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość. Gabinet leczy również inne schorzenia zębów. U sporej grupy diagnozowana jest np. paradontoza. W tym wypadku choroba obejmuje przyzębie, a jej efektem jest m.in. kamień nazębny. Pacjenci skarżą się w takim wypadku na bolesne obrzęki, ropnie oraz występowanie krwotoków. Dentysta Łódź dokonuje wówczas głębokiego oczyszczenia i wyeliminowania tego, co nagromadziło się wokół zębów i dziąseł. Może również przepisać leki, np. maść, antybiotyk czy środek do płukania.

Problematyczne dziąsła

Wizyty u dentysty nie muszą skupiać się jedynie na problemach z zębami. Stomatolog Łódź często zajmuje się objawami występującymi na dziąsłach lub wargach. Wiele osób atakują różnego typu pleśniawki i grzybice. Powszechnym problemem u dzieci i dorosłych są na pewno afty, czyli małe, pokryte nalotem obrzęki, które sprawiają wiele nieprzyjemnego bólu i pieczenia. Dokuczliwe bywa również zapalenie dziąseł, przy którym może dochodzić do krwawień. Dentysta Łódź zajmuje się leczeniem i profilaktyką takich schorzeń. Specjalista podkreśla, że warto jak najszybciej przyjść do gabinetu. Zarówno choroby zębów, jak i z dziąseł ekspresowo pogłębiają się przy braku jakiegokolwiek leczenia. Na dodatek wiele z nich prowadzi do powikłań i bywa czynnikiem powodującym udar lub schorzenia nerek.

Uraz

Do stomatologa często trafiają również pacjenci w nagłych sytuacjach związanych z urazem. Wypadki dotykają codziennie wielu osób,a ich efektem może być np. wybity ząb. Uszkodzenie nie musi być jednak następstwem uderzenia czy upadku. Stomatolog Łódź zajmuje się także osobami, które straciły ząb lub jego fragment np. podczas jedzenia. W takich sytuacjach zawsze konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Klinika dentystyczna Łódź oferuje wypełnianie ubytków oraz wstawianie koron, licówek lub implantów.