Rodzaje podestów ruchomych oraz branża budowlana w okresie panującej pandemii COVID-19

Podesty ruchome potocznie nazywane „zwyżkami” zaliczane są do dźwignic, które są najczęściej wykorzystywane na placach budów lub na istniejących zakładach (halach) do utrzymania ruchu.

RODZAJE PODESTÓW RUCHOMYCH WOLNOBIEŻNYCH

Podnośniki stały się doskonałym zamiennikiem rusztowań oraz drabin – tym samym są bezpieczniejszą formą podnoszenia ludzi podczas pracy na wysokości. Dzięki podestom ruchomym znacznie ograniczyła się liczba wypadków, a praca stała się bardziej komfortowa.

Należy pamiętać, że każdy operator podestów ruchomych musi mieć odpowiednie szkolenie na zwyżki, które kończy się egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego (UDT) lub Transportowym Dozorem Technicznym (TDT).

Przed przystąpieniem do pracy musi zostać dobrana odpowiednia zwyżka przystosowana do wykonywanych czynności, dlatego warto pamiętać o podziale podestów ruchomych:

  1. Podział ze względu na rodzaj wysięgnika:
    a. Podesty nożycowe elektryczne
    b. Podesty teleskopowo przegubowe
    c. Podesty masztowe
    d. Podesty na gąsienicach
    e. Podesty teleskopowe
  2. Podział ze względu na napęd:
    a. Zasilanie elektryczne
    b. Zasilanie spalinowe

Do powyższego podziału także trzeba uwzględnić pozostałe parametry zwyżek takie jak:
• Wysokość robocza / wysokość platformy
• Wymiary platformy/ wymiary podestu ruchomego
• Waga podnośnika
• Ogumienie
• Maksymalnyudźwig w koszu
• Szerokość/ wysokość podestu

Reasumując podesty ruchome wolnobieżneposiadają wiele zastosowań, a ich specyfikacja techniczna pozwala na zastosowanie ich do różnorodnych prac.

Praca na podestach ruchomych a panująca pandemia COVID-19

Jak przyszło funkcjonować branży? To pytanie można zadawać sobie od marca 2020 branża budowlana w obliczu pandemii COVID19. Dziś wszyscy zaczynają się liczyć z możliwością zatrzymania procesów inwestycyjnych. W branży wynajmu podestów ruchomych sytuacja jest na tyle skomplikowana, że rynek jest bardzo zróżnicowany pod względem obsługiwanych inwestycji. Choć początek roku nie zawsze dla rynku wynajmu jest obfity to w miesiącach kwiecień- maj wszystko zaczyna wchodzić na wyższe obroty. Dziś okres, który miał napędzić rynek wynajmu podnośników czeka wielka niewiadoma, każdy zastanawia się co będzie się działo w kolejnych miesiącach.

Czy firmy świadczące wynajem podnośników nożycowych czy ładowarek mogą mieć większy wpływ na swoją sytuację? W dużej mierze nie, natomiast duży wpływ mają na ten fakt inwestorzy oraz wsparcie rządu. Rząd powinien sprzyjać inwestorom, starając się wspierać procesy inwestycyjne oraz tworzyć programy zachęcające ich do lokowania kapitałów Polsce.