Wkłady i nakłady – wypełnienia czy protezy?

Uszkodzenia zębów mogą być różnorodne. W zależności od wielkości i rodzaju uszkodzenia dentysta ma możliwość zastosowania różnych wypełnień lub protez. Decydującym czynnikiem jest rozległość uszkodzonej substancji zęba. Ponadto ważne jest, który ząb został uszkodzony.

Czym są inkrustacje?

W przypadku średnich i dużych uszkodzeń próchnicowych w okolicy zębów trzonowych stosuje się wypełnienia inlay lub wypełnienia onlay. Najpierw w laboratorium dentystycznym lub przy użyciu procesu CAD-CAM w gabinecie dentystycznym pobierany jest wycisk zębów. Podczas kolejnej wizyty gotowy wkład jest mocowany w odsłoniętej jamie zęba za pomocą płynnego tworzywa sztucznego lub specjalnego cementu dentystycznego.

Z jakich materiałów wykonuje się wypełnienia zębów?

Wypełnienia zębów są często wykonywane ze szczególnie wytrzymałych materiałów, takich jak stopy złota, porcelana, tytan i tworzywa sztuczne, takie jak kompozyt. Złoto to sprawdzony materiał do wypełnień intarsji. Ze względu na kolor należy je jednak stosować w niewidocznych obszarach trzonowych. W widocznych obszarach zalecane są wkładki porcelanowe, które można dopasować do indywidualnego koloru zębów.

Wypełnienia onlay i wypełnienia inlay — obszary zastosowania

Konwencjonalne wypełnienie z amalgamatu, tworzywa sztucznego lub cementu nie zawsze wystarcza, aby zapewnić zębowi najlepszą możliwą ochronę. Średnie i większe uszkodzenia zębów trzonowych, które muszą wytrzymać szczególnie duże obciążenie żuciem, wymagają wytrzymałego, stałego wypełnienia o długiej żywotności. Decydujące znaczenie przy stosowaniu wypełnień typu inlay i onlay ma ilość tkanki zęba do usunięcia oraz stan pozostałego zęba. Wkłady i nakładki są uważane za protezy dentystyczne.

Czym są nakłady?

Termin „onlay” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „nakładkę”. Wypełnienia onlay są często stosowane w okolicy zębów trzonowych, gdy próchnica uszkodziła jeden lub więcej guzków zęba oprócz powierzchni żującej i należy je zrekonstruować. W przeciwieństwie do wkładu, do wypełnienia często trzeba usunąć zdrowszą tkankę zęba. W zasadzie produkcja nakładek działa podobnie jak wkładki. Onlay jest formą pośrednią do korony częściowej, która również pokrywa guzki zębów, ale nie jest jednym z wypełnień.

Zalety i wady

Wkłady mają szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi wypełnieniami. Przekonują długowiecznością i znacznie wyższą wytrzymałością.
Żywotność złotego wypełnienia wynosi około 15 lat. Wkłady porcelanowe pozostają nienaruszone przez okres do 10 lat, podczas gdy wypełnienia plastikowe lub amalgamatowe należy wymieniać co 4 do 8 lat.